Procesní FMEA
Procesní analýza rizik FMEA pomáhá odstranit, minimalizovat (případně být připraven na) rizika, která na procesu způsobují chybovost. My ji zakládáme na optimalizačních projektech v rámci fáze IMPROVE pro nově nastavený, případně standardizovaný, proces s novými kroky a předáváme k dalšímu udržování vlastníkovi procesu. Dobře vypracovaná a realizovaná FMEA je základem pro proces s minimální chybovostí. Analýzu provádí crossfunkční tým pod vedením facilitátora, který má s facilitací FMEA analýzy zkušenosti.
FMEA má nejčastěji formu tabulky (často stačí v Excelu) a je živým dokumentem, který se buď pravidelně nebo v případě dalších změn v procesu neustále aktualizuje. Skládá se ze z pěti části:
A) Identifikace, ve které uvádíme informace k tomuto dokumentu
B) Analýza, ve které zmapujeme proces, pro každý klíčový krok identifikujeme možná selhání a příčiny jejich vzniku, zjišťujeme současný stav kontrolních nebo preventivních mechanismů a hodnotíme velikost rizika vzniku selhání (pochybení, defektu,…)
C) Odhady rizik a výpočet RPN, kde se snažíme odhadnout míry dopadu, výskytu a schopnosti detekce vzniku rizika (jeho kořenové příčiny) a spočítat tzv RPN (Hodnotu odpovídající prioritě rizika).
D) Plánování, ve které hledáme pro kroky s vysokým rizikem selhání dostatečná opatření, abychom riziko pochybení minimalizovali a připravujememe plán, jak minimalizaci pochybení zajistit
E) Implementace, ve které plán realizujeme nastavujeme kontrolní mechanismy
F) Nový odhad rizik a výpočet RPN po implementaci. Po implementaci opatření by hodnoty RPN měly být nižší. Jestliže nejsou dostatečně nízké (pod prahovou hodnotou), je třeba provést naplánovat jiná opatření a ta implementovat.

V rámci optimalizačního projektu potřebujeme pro seznam procesních kroků analýzy FMEA novou (po optimalizaci sestavenou) mapu procesu, většinou ve formě plaveckých drah. Často vytváříme pouze zjednodušenou formu analýzy FMEA. Výpočet RPN (velikost rizika) je velmi podobný jako u projektové analýzy FMEA, kterou jsme sestavovali při spouštění projektu ve fázi DEFINE. Bodové hodnocení má většinou škálu 1 -3-5-9, resp. 1 až 10 bodů, v každém oboru může být definice bodu odlišná, je však třeba celou dobu dodržovat stejný přístup.


POSTUP
- Založíme FMEA dokument, tj. do formuláře (tabulky) pro analýzu FMEA vypíšeme základní identifikační informace (název projektu, jméno project managera, název procesu, vlastník procesu, datum vytvoření + revize. atd.)
- Zmapujeme proces, abychom znali jeho kroky.
- Do tabulky FMEA zapíšeme procesní kroky, a to vždy i s ID (identifikačním číslem) procesního kroku.
- U každého procesního kroku vymýšlíme a hledáme (brainstorming s týmem, který na procesu pracuje), k jakým chybám/pochybením může v daném kroku dojít. A to nejen při vlastním provedení kroku, ale i vlivem faktorů a vstupů do každého kroku (můžeme použít P-diagram, případně Matici příčin a následků ). U většiny kroků se stává, že možnosti pochybení /selhání je více (viz nežádoucí výstup u P-diagramu). Pro zjištění příčiny tohoto selhání můžeme využít Diagram Rybí kost (odpověď na otázku „Co všechno může ohrozit bezchybnost tohoto kroku?“) a 5x Proč (klademe otázku: „Co je příčinou, že to může nastat?“).
- Pro každý procesní krok odhadneme velikost rizik (vážnost, výskyt, detekce) a spočítáme RPN
- Pro každou příčinu selhání s vysokým RPN nebo vysokým hodnotami (7-9) vážnosti dopadu sestavíme plán prevence selhání, tj. hledáme s týmem opatření, aby k selhání (pokud možno) nemohlo dojít (doporučené opatření), a nastavíme kontrolní mechanismy.
- Při všech změnách (implementace plánu, změny v procesu atd.) prochází FMEA revizí s novým datumem.
Na obrázku níže je ukázka části procesní analýzy FMEA v nejjednodušší formě. Vychází z mapy procesu (viz. obrázek vlevo).

